Socialistický člověk nemůže být otrokem alkoholu! Alkohol je buržoazní přežitek! Odmítej lihoviny. – Takové a jiné podobné slogany byly jednou z viditelných součástí lidově demokratické převýchovy padesátých let 20. století, která ne a ne se úspěšně vypořádat s nadměrným pitím určité části tuzemské populace. Boj proti nadměrnému pití alkoholu byl v roce 1958 dokonce podpořen výchovným celovečerním dramatem Dnes naposled (ve smyslu „dnes piju naposled“) s populárním Zdeňkem Štěpánkem v hlavní roli.
Jakkoli ruská vodka a jiný tvrdý alkohol tekly proudem i v nejvyšších politických patrech, veřejnosti byl alkoholismus prezentován především jako problém lidu. Proslulými se v tomto směru staly například některé regiony západních Čechy. Odsunutí původního obyvatelstva, příval významného počtu sociálně a kulturně slabší části populace, tvrdá práce a chaotické státní hospodaření vytvářelo u některých zdejších mužů pocit osobního i celospolečenského zmaru. Zamlžené naděje na perspektivnější budoucnost se léčily společnými pitkami, při kterých bolesti a žal na pár hodin mizely v lihovém oparu. Z tohoto období také pochází následující dokument, který v doslovném znění uvádíme níže.
Doslovný přepis dobového dokumentu
Přepis dokumentu ponecháváme bez zásadních úprav.
KRAJSKÝ NÁRODNÍ VÝBOR V PLZNI
Referát pro vnitřní věci a bezpečnostTelefon: 359, 442, 509, 849, 1593, 2308, 2462, 2470, 2591, 2803
Zn.: 072-23.2.1951-III/3.V Plzni dne 23. února 1951.
Při odpovědi nutno uvésti tuto značku
Všem ONV (JNV) – ref. III. v kraji.Věc: Boj proti alkoholismu.
Dle hlášení došlých od jednotlivých ONV (JNV) v obvodu zdejšího KNV bylo ve zdejším kraji zjištěno celkem 436 notorických alkoholiků, z čehož je 6 žen. Dle názoru zdejšího KNV není toto číslo zcela správné ve dvou směrech. Na jedné straně nebyli zachycení do seznamu všichni notorikové zejména ve větších městech z toho důvodu, že jejich návyk požívati pravidelně a ve značné míře alkoholické nápoje, unikl dosud pozornosti příslušných činitelů na sestavování seznamu zúčastněných. Na druhé straně je – dle názoru zdejšího KNV – možné a velmi pravděpodobné, že do seznamu se dostali lidé, které není možno řadit do kategorie notorických alkoholiků. Jsou to lidé, kteří čas od času, obyčejně z nějakého vedlejšího podnětu, přivedou s požitím většího množství alkoholu do stavu opilosti, vzbudí pozornost svého okolí, a hlasem lidu jsou označování jako „notoričtí opilci“ a pod. Notorickými alkoholiky v pravém slova smyslu však nejsou, neboť jejich návyk na alkohol není toho druhu, že by jej bylo možno označit jako chorobu, jako je tomu u skutečných notoriků.
Konečné rozhodnutí, zda ta která oznámená osoba je či není notorickým alkoholikem a jako taková potřebuje odborné léčení, přísluší úřednímu lékaři, který po případě se před tím poradí s protialkoholní poradou při JNV v Plzni.
U notorických alkoholiků přichází v úvahu léčení, které zařizuje ONV – zdravotní referát, kterému mohou referáty III. v tomto směru podávat své návrhy.
U osob druhé kategorie je nutno volit jiné formy především výchovného rázu. Dle názoru zdejšího KNV mohli by na tomto poli vykonávat velký kus práce závodní příp. dílenské rady (konkrétně: jejich sociální referenti) v podnicích, kde tyto osoby jsou zaměstnány. Žádám proto tamní ONV-ref. III., aby vešel ve styk s Okresní odborovou radou a snažil se ji získat pro spolupráci v boji proti alkoholismu, jak všeobecně tak v konkrétních případech tím, že by instruovala sociální referenty závodních rad ve svém obvodu, aby věnovali pozornost zaměstnancům, o nichž je známo, že holdují alkoholu a psychologicky vhodnou formou se snažili je od tohoto zlozvyku oprostit.
Z dosavadních zkušeností je známo, že taková osoba je právě prostředí, ve kterém se nejvíce zdržuje, t. j. na svém pracovišti často předmětem posměchu různých žertu a vtipů, bývá často i různým způsobem trestána, avšak jen málo péče je jí věnováno po stránce výchovné. A zde právě je velké pole působnosti odborové organizace, která zvolí-li vhodnou formu – může takovou osobu odvrátit od propadnutí alkoholu, které může znamenat úplnou zkázu její a její rodiny. Touto preventivní péčí zabrání se tak mnoha běžným přestupku dle § 85 tr.z.spr., resp. přestupkům, ke kterým obvykle pod vlivem alkoholu dochází.
Zdejší KNV by proto navrhoval, aby zástupci referátů III., V. a. VI. na společné poradě se zástupci OCR si vyměnili vzájemně své zkušenosti a dohodli se na způsobu, jakým by mohly odborové organizace v podnicích se do této akce zapojit a v tomto výchovném směru působit.
Do 1. dubna 1951 podejte zprávu zda a co by v této věci mělo být zařízeno.
Referent:
v z.
» Více k tématu protialkoholických vyhlášek v západních Čechách viz v knize Jáchymovské tábory – PEKLO, ve kterém MRZLO