Neznámá foglarovka? Netušili jsme, jaké z toho bude pozdvižení…

Jak už asi víte, chystáme třetí, rozšířené vydání knihy Mýtus zvaný Stínadla. Do toho ještě tematiku foglaringu roztočila i konference Foglar a náboženství. Probíraje se všemi těmi archiváliemi a písemnostmi, uvědomili jsme si, že existuje poměrně obsáhlá foglarovka, která doposud nikdy nebyla vydána tiskem. Dokonce ani většina kovaných foglarovců ji nikdy neměla v ruce a většina dokonce neví o její existenci. Přesto, že Jaroslav Foglar patří k těm českým spisovatelům, kteří mají své sebrané spisy. Vážně uvažujeme o tom, že se tohoto úkolu zhostíme…

Neznámá foglarovka…

Naše představa je vydat zredigovaný text pro menší obec sběratelů a vážných zájemců z prostředí foglarovců. Držitelé autorských práv souhlasí s udělením licence, takže se pouštíme do práce. Komunikujeme na všechny strany, mimo jiné diskutujeme o vhodné obálce. Nezbytný bude také menší doslov v závěru knihy.

Kamarád foglarovec mi k tomu dnes píše:

„[…] informace o „neznámé foglarovce“, kterou jsem sdělil na středeční schůzce klubu OS Jestřábi a K-AJF vyvolala velký ohlas. Následně pak i u dalších foglarovců poté, co se info objevilo na Bohouškovi.

V sobotu přišlo v SLZE za mnou několik lidí, cože to bude zač atd.

Dnes mi také volal Roman Šantora z archivu SI – tázal se na »neznámé dílo« v PNP u Dorky Lábusové: Ta sdělila, že o ničem »neznámém« v pozůstalosti JF neví – a začal se roztáčet kolotoč úvah, domněnek, pochybností, spekulací 🙂

Nějak v tomto směru pracuje i můj mozek; napadlo mně – na základě několika indicií – zda nejde o nějaký příběh, který JF napsal (či rozepsal) pro kuratorního Správného kluka. Toto mě napadlo například při víkendovém pohledu na jedno záhlaví SK, kde je kresbička party chlapců kolem stolu – tedy identická kresba s uvažovaným zadáním pro obálku… Ale je možné, že je to jen příliš aktivní konstrukce myšlenek…

Takže jsem sám zvědav, co a jak to bude…“


No, zvědaví jsme na průběh celého projektu i u nás v redakci. Je kolem toho plno práce. Přepsat dvě různé verze strojopisu, porovnat a doladit nepřesnosti, zredigovat, udělat korektury… a pak ještě ten doslov, aby čtenář věděl, za jakých souvislostí Jaroslav Foglar kdysi ten text vytvářel. Na podzim bychom chtěli mít hotovo. Je to nekomerční projekt, takže musíme pečlivě hlídat sebemenší vynaloženou energii.


A co na to Jaroslav Foglar? Mohlo by vás také zajímat: