Asi stovka „fotografií“ a obrázků – hotovo bylo za pár minut. Jak se mi to podařilo? Během krátké chvilky je vytvořila umělá inteligence. Prostě AI zadáte požadavek, co má na obrázku být: hento, tento, kade, všade… Požadavek potvrdíte a máte kresby připraveny ke stažení. – Nejsou to obrázky z fotobank, nejsou to upravené skutečné fotografie. Dostanete unikátní materiál, vygenerovaný (vytvořený) umělou inteligencí přímo pro vás.
Jako ilustrační obrázky pro řadové články na webu je to dostačující. Nic víc od toho pro praktické a eticky obhajitelné využití zatím asi nečekejte. I tak je to ale naprosto úchvatné! Představa, že by měl nějaký „vyfocený“ model tradovaných šest prstů, tak na to zapomeňte. Většina ilustrací i „fotografií“ je na hranici dokonalosti. A v tom je taky jejich největší problém.
AI má potenciál deformovat naše vnímání minulosti i současnosti
Už dnes je někdo někde spolehlivě vydává za skutečné, původní, autentické… Chtít po nějakém konzumentovi, aby měl původ, kapacity, čas a chuť zjišťovat, jestli jsou, nebo nejsou skutečné, je samozřejmě bláhová představa.
Zatím – naštěstí – do těch všeobecně známějších AI aplikací nelze vkládat fotografie (ani nežijících lidí). Jakmile to ale nějaká progresivní AI společnost umožní, bude možná lepší odstěhoval se na nějakou jinou planetu. V mžiku totiž bude prakticky kdokoli schopen vytvořit stovky vašich fotografií z akce, na které jste nikdy nebyli a kde údajně pácháte věci, které byste ve skutečnosti nikdy nedělali.
Stejně tak půjde snadno vytvořit „autentickou“ historickou fotografii třeba z druhé světové války nebo „originální“ a doposud neznámé dřevoryty z časů Mistra Jana Husi.
Aiaiai!!!
Mimochodem, tenhle článek jsem nepsal, ale nadiktoval své AI, která ho sama přepsala a opravila. – Jako fakt! – Emaily už takhle „píšu“ dobré dva roky.